Arch linux - wydajniejsze zarządzanie pakietami

Pacman jest managerem pakietów w Arch linux. Jest w miarę szybki i świetnie radzi sobie z zależnościami. Nigdy nie miałem z nim problemów, mimo że Arch jest distro typu rolling release. Można go jednak trochę polepszyć.

Odpytywanie bazy pakietów

Odpytywanie bazy pakietów czasem trwa długo. Można ten problem rozwiązać optymalizując bazę pakietów.

]$ su
# pacman-optimize

Szybsze pobieranie

Powerpill opakowuje Pacmana umożliwiając szybsze pobieranie za pomocą współbieżnych połączeń. Przyspiesza to znacząco aktualizację systemu.

]$ su
# powerpill -Syu

Powerpill jest dostępny w repozytorium community.

Bardziej agresywnie

pacman-cage jest skryptem, który zmienia format bazy pakietów na postać jednego pliku. Zapewnia to skrócenie czasu dostępu w operacjach przeszukiwania i aktualizacji bazy pakietów.

Dodatkowo robiona jest kopia bazy, gdyż kilku użytkownikom baza rozleciała się. Używać zachowując ostrożność.

Krótko o mnie

Logo nowak.tech

Jestem programistą, architektem systemów IT oraz właścicielem marki nowak.tech. Specjalizuję się w aplikacjach webowych, szczególnie w Python oraz Django, PostgreSQL oraz systemach wyszukiwana ElasticSearch.

Zajmuję się wsparciem istniejących systemów oraz projektowaniem i produkcją. W branży działam od 2001 roku. Oferuję doświadczenie, profesjonalizm oraz indywidualne podejście do zleceń.

Zainteresowanych moimi usługami zapraszam do wysłania zapytania.

Javascript logo PostgreSQL logo Cassandra logo Redis logo ElasticSearch logo Ansible logo HTML5 logo CSS3 logo NGINX logo Docker logo

Komentarze

Brak komentarzy