Lumia 830 z Windows Phone w praktyce

Niemal rok temu dałem szansę Nokii z Windows Phone. Przekonały mnie dobre opinie o wytrzymałości baterii, stabilności i płynności działania. Jak słuchawka sprawuje się w praktyce?

Wymagania

Uznałem, że telefon powinien oferować:

  • prostotę użytkowania, szczególnie podczas rozmów, gdyż telefon służy do dzwonienia
  • dostęp do internetu, głównie e-mail oraz WWW, Skype
  • względnie długi czas działania na baterii
  • płynność i stabilność działania

Rozmowy

Jakość rozmów jest bardzo wysoka, szczególnie gdy aktywny jest HD Voice. Tylko znajomi początkowo mówili, że mnie nie poznali po głosie. Żadnego zrywania połączeń, żadnego zawieszania się oprogramowania przy odbieraniu lub podczas rozmów. Długie konwersacje na słuchawkach - czysta przyjemność.

Jedyny defekt to przerywanie dłuższych rozmów policzkiem. Ekran dotykowy jest czuły, włącza się czasem podczas rozmów i niestety policzek sobie coś tam klika. Być może źle trzymam słuchawkę. Ale ponieważ dłuższe rozmowy prowadzę głównie na słuchawkach, to ten problem nie jest bardzo uporczywy.

Sieć i internet

WIFI i internet GSM generalnie działają dobrze. WIFI mam praktycznie stale włączone, bo nie wysysa baterii. GSM włączam okazjonalnie. Niestety od początku użytkowania, mimo kolejnych aktualizacji zdarza się, że sieć w Windowsie "zacina się". Albo nie działa GSM, albo nie funkcjonuje WIFI. Włączanie i wyłączanie usług nie odnosi skutku, a w przypadku WIFI - nie da się go wyłączyć (ciągle oczekuje na wyłączenie). Wygląda to niestety na problem OS-a lub drivera. Pomaga dopiero restart telefonu. Duży minus.

Z e-maliami nie ma problemu. Wbudowany klient obsługuje Gmail i inne konta IMAP. Synchronizacja kontaktów i kalendarza działa OOTB.

Przeglądanie WWW jest słabe. Dostępne są tylko przeglądarki z jedynie słusznym silnikiem - Trident. Internet Explorer jest kiepski, lubi się zacinać, jest niewygodny w obsłudze. Nie jest źle, ale jednak męczy. Opera na WP jest kiepska (wolna), a UC Browser wiesza się na potęgę. Alternatyw w praktyce brak.

Skype działa bez zarzutu.

Bateria

Przy moim stylu użytkowania wytrzymuje do około 3 dni. Gdy gadam więcej lub korzystam z internetu GSM - oczywiście znacznie krócej. Ekran telefonu jest duży, więc biorąc to pod uwagę jest na prawdę nieźle. Mam aktywną funkcję oszczędzania baterii przy poziomie <20%. Wydłuża to trochę czas oczekiwania, co bywa bardzo przydatne.

Płynność i stabilność

Oprogramowanie telefonu działa szybko. UI jest responsywne, nie ma przycięć. Telefonem operuje się komfortowo. Nawet jeśli część operacji jest przykryta pod animacjami (takie pojawiają się głosy), to wrażenie jest na prawdę bardzo dobre. A to chodzi, bo po prostu użytkownik nie irytuje się.

Przez cały okres użytkowania telefon chyba nigdy się nie zawiesił, albo wystąpiło to może raz. Zamulać mogą tylko otwarte (aktywne) aplikacje, ale kiedy idą w tło - oprogramowanie działa znowu normalnie. Aplikacje w tle są wstrzymywane.

Ergonomia i wygląd

Względnie duża cegła - niczym nie wyróżniający się klocek z aluminiowym i chyba solidnym wykończeniem. Parę razy zaliczył glebę (w etui) i nic się nie stało. Ekran duży, jasny, czytelny nawet w słońcu.

Interfejs Metro jest minimalistyczny, czytelny i intuicyjny. Kafelki są wygodne i nie potrzeba dziesięciu pulpitów. W ogóle nie czuję takiej potrzeby (latami na Androidzie miałem co najmniej dwa).

Klawiatura ekranowa jest wyśmienita, a szczególnie tryb swipe, Na prawdę swipe świetnie działa i pozwala szybko pisać bez większych pomyłek.

Pozostałe uwagi

App store jest względnie skromny. Jest sporo zamienników, ale wielu ważnych aplikacji nie ma. Korzystanie z aplikacji Googla jest przeciętne (nie ma oficjalnych portów, trzeba wybierać zamienniki). Jest też mniej specjalistycznego oprogramowania. Jeśli ktoś korzysta intensywnie z usług Google (szczególnie związanych z chmurą), to z Windows Phone będzie bardzo niezadowolony (ja nie korzystam).

Aparat fotograficzny dosyć dobry. Kamerką też da się coś zrobić. Nie jest to ekstraklasa, ale jakość wystarczająca do szybkiego uwiecznienia jakiejś chwili. Pokusiłem się nawet na zrobienie krótkiego filmu - tu jednak brakuje lepszego oprogramowania, które wyeliminuje automatykę.

Windows to Microsoft - uczucie niesmaku i podejrzeń co do jakości softu jest stale obecne. Rekompensuje to trochę logo Nokii i brak sytuacji denerwujących, które serwował mi dotychczas Android. Na plus warto odnotować koniec zabaw z Cyanogemod`ami - nie ma oczywiście takiej opcji, ale w praktyce nie ma takiej potrzeby. To oszczędza dużo czasu. Warto wspomnieć bardzo dobrze przygotowywane aktualizacje oprogramowania.

Kolejny minus za brak funkcji "Godziny ciszy". Przed WP 8.1 można było zainstalować dodatkową aplikację, ale w nowszych wersjach jest ona wbudowana w system. Niestety jest dostępna tylko tam, gdzie Cortana (czyli w PL - nie!). I tak oto ani nie ma możliwości skorzystania z wbudowanej funkcji, ani nie można zainstalować aplikacji zewnętrznej.

Cena w stosunku do możliwości i jakości - bardzo dobra.

Ocena ogólna

Czwórka, może czwórka z plusem. Kupiłbym ponownie? - raczej tak, choć zaczekam na nowe Nokie z innym OS-em lub wypróbuję iPhone ze względu na bogatszy AppStore. Zdecydowanie jest to produkt dla węższej grupy świadomych użytkowników, którzy potrzebują telefonu przede wszystkim do dzwonienia i zajęciu się w życiu czymś ciekawszym niż wgrywanie ROM-ów.

Krótko o mnie

Logo nowak.tech

Jestem programistą, architektem systemów IT oraz właścicielem marki nowak.tech. Specjalizuję się w aplikacjach webowych, szczególnie w Python oraz Django, PostgreSQL oraz systemach wyszukiwana ElasticSearch.

Zajmuję się wsparciem istniejących systemów oraz projektowaniem i produkcją. W branży działam od 2001 roku. Oferuję doświadczenie, profesjonalizm oraz indywidualne podejście do zleceń.

Zainteresowanych moimi usługami zapraszam do wysłania zapytania.

Javascript logo PostgreSQL logo Cassandra logo Redis logo ElasticSearch logo Ansible logo HTML5 logo CSS3 logo NGINX logo Docker logo

Komentarze

Brak komentarzy