Lumia 830 z Windows 10 w praktyce

W lipcu 2016 posiadacze Lumii 830 w Oragne otrzymali darmową aktualizację do Windows 10. Ponieważ Windows Phone 8.1 miał kilka wad oraz Windows 10 był szeroko promowany jako coś szczególnie wyjątkowego, postanowiłem zrobić upgrade. Przede wszystkim liczyłem na lepszą przeglądarkę WWW oraz te nieszczęsne godziny ciszy. Teraz żałuję decyzji i chyba złożę reklamację (nie ma możliwości powrotu bez flashowania obrazu z WP8.1). Telefon został zniszczony przez jego destabilizację. Mam to czego sam chciałem?

Upgrade Windows 8.1 do Windows 10

Tutaj fail. Po aktualizacji nie działa backspace w Outlooku, czyli praktycznie nie da pisać się wiadomości. Sporo programów się zawiesza czy wyskakuje. Bateria jet drenowana. W aplikacjach bałagan. Jest tylko jedno rozwiązanie - hard reset.

Hard reset

Hard reset pomaga. Outlook pozwala odpowiedzieć na mail. Klawiatura jakoś działa. Jest jakby mniej zwiech. Bateria jest drenowana. Microsoft Edge kuleje ciut mniej niż ostatni Explorer. W aplikacjach robi się porządek. Bez hard reset nie ma mowy o normalnym działaniu. Straciłem nauczony słownik i parę dupereli (nie powinno się robić backupu żeby po resecie Windows 10 był czysty).

Outlook

Kuleje i zawodzi. Synchronizacja z GMail trwa wiecznie i drenuje baterię. Outlook oficjalnie nie radzi sobie z dużymi mailboxami. Poprzedni klient dawał radę by default, a tutaj trzeba uciekać się do sztuczek. Po dodaniu konta trzeba odciąć cały net, żeby Outlook przestał synchronizować. Następnie trzeba skrócić okres synchronizacji, najlepiej do 7 dni. Po tym można włączyć net z powrotem. Jakoś działa.

Kafelki słabo się odświeżają lub wcale. Start screen pokazuje ilość wiadomości "z dupy" (coś się zcacheowało i zostało).

Edge

Jak to Internet Explorer. Wykrzacza się, silnik kiepski, często muli. Brak adblocków itp. Nie ma o czym pisać

Godziny ciszy

Tylko z Cortaną.

Cortana

Niedostępna w PL.

Bateria

Trzyma ok 1 dnia. Przy używaniu (głównie zdjęcia i filmy) - parę godzin.

Uzupełnienie 24.08.2016

Wyłączając wszystkie usługi pracujące w tle poza aplikacją Telefon i Wiadomości, bateria może wytrzymać około 3 dni przy typowym użyciu. Baterię zżerają Microsoft Edge oraz Microsoft Outlook.

Ostatnio, mimo zablokowanej pracy w tle dla Edge, wyssał on w nocy całą baterię. Ot tak, mimo zablokowania pracy w tle i zablokowania telefonu. Budzik już oczywiście nie zadziałał - zaspałem.

Dodam, że zablokowanie pracy aplikacji w tle powoduje, że nie mamy już do czynienia ze smartfonem, tylko zwykłym telefonem z modułem WIFI, GPS oraz dobrym ekranem.

Zdjęcia i filmy

Nie ma już Lumia Camera. Aplkacja Microsoft Zdjęcia zacina się i jest słabo responsywna. Zrobienie zdjęcia trwa nawet kilkanaście sekund (rekcja na touch spustu migawki to nawet 5 sekund, doliczyć trzeba czas na focus).

Czasem przy odtwarzaniu filmów głośnik pierdzi, trzeba re-regulować głośność. Coś OS przesadza, boję się o rozwalenie głośniczka.

Mapy

Here Maps wywalone. Aplikacja Microsoft Mapy jest bardziej ograniczona, nie zawsze wyszukuje poprawnie ulice. Używa plików z mapami Here, to jedyna zaleta.

Krokomierz

Najpierw działał i liczył. Przez cały tydzień. Następnie aplikacja przywitała mnie informacją pożegnalną. Instaluję Microsoft Health - zamiennik. Poprzednie dane utracone. Nie chce mi się tego używać.

Pewnego dnia odzywa się stary krokomierz po przekroczeniu 10tys kroków. Klikając w powiadomienie otrzymuję starą aplikację i historię! Euforia. Przypadkowo zamknąłem aplikację - nie da się do niej wrócić. Znowu widzę "Przenieśliśmy się..".

Aby uruchomić stary krokomierz i dostać się do archiwalnych kroków trzeba przebiec 10tys kroków!

Kompas

Nie kalibruje się. Północ mam na zachodzie. Przyzwyczaiłem się.

Komunikacja

Synchronizacja zdjęć do Google Photos nie działa. Codziennie otrzymuję powiadomienie,że nie da się wgrać zdjęć. Wgrywają się po trzy dziennie. Odinstalowuję apkę, bo wkurza.

NFC czy przesył po Bluetooth z iPhone - nie działa.

Podłączenie telefonu do OSX nie pozwala odczytać zdjęć. Nie ma nic. Tylko Linux mi czyta. Windowsa nie mam.

SMS i połączenia

Nie mam pewności czy otrzymuję każdy SMS i każdy telefon. Podczas kilku rozmów miałem problemy (przerwy, przycinania), ale to może z winy sieci. Nie ufam jednak słuchawce.

Aplikacje

  • Metro Mail, sensowy zamiennik za Outlooka - nie działa z Win10.
  • Accuweather, sensowna apka do pogody - nie działa z Win10.

Ocena ogólna

Sprzedam Lumię 830, dobrze utrzymana, w atrakcyjnej cenie. Epic fail. A było tak przyzwoicie...

Szczerze radzę unikać Windowsa 10, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Nie dajcie się przekonywać fanbojom - to sprzedawcy, fanatycy lub kłamcy. Ten system to drwiny z użytkownika i zarazem klienta. ODRADZAM

Krótko o mnie

Jestem programistą i architektem systemów IT. Specjalizuję się w aplikacjach intra- oraz internetowyh. Zajmuję się wsparciem istniejących systemów oraz projektowaniem i produkcją.

Zainteresowanych moimi usługami zapraszam do wysłania zapytania.

Javascript logo PostgreSQL logo Cassandra logo Redis logo ElasticSearch logo Ansible logo HTML5 logo CSS3 logo NGINX logo Docker logo

Komentarze

2018-07-10 05:14:41 KozhaKap:

Делаю карбоновый пилинг после какого раза будет видать <a href=https://kozha-lica.ru/uhod/chistka-s-hloristym-kaltsiem.html>вода для инъекций можно ли чистить лицо</a> как лечить красные пятна от аллергии на лице.

2018-08-02 05:07:55 Thomasorelf:

Последние компьютерные новости здесь <a href=http://devays.ru/>devays.ru</a>

2018-08-15 03:31:29 RaymondMUh:

У каждой женщины свой идеал мужчины. И все .же этот идеал женщины наделяют примерно одними и теми же неоспоримыми достоинствами. Все женщины хотят, чтобы избранник был настоящим мужчиной. Читайте об этом подробнее на сайте <a href=http://xozyaika.com>xozyaika.com</a>