Jira nie nadaje sie do pracy

Tak twierdziłem wiele lat temu i tak twierdzę teraz. Jira to system, który jest nieopłacalny w utrzymaniu (nie tylko w zakupie), bardzo skomplikowany i trudny w użyciu. Niby są pluginy, niby są opcje do skonfigurowania, ale i tak istotne rzeczy są albo niemożliwe (tickety wiszące po 10 lat), albo trzeba dłubać w bazie danych.

Niespójny interfejs, denne rozwiązania UI (edit in place i zapis onblur), powolność działania (Java, żre zasoby), nieczytelne maile z notyfikacjami i podatność na uszkodzenia sprawiają, że pracuje się z Jirą źle. Ma kiepską nakładkę Agile. Może do Scruma jeszcze jakoś się nadaje, ale dla Kanbana to jest tylko słabiutka tablica. No dobra - jest jeszcze wykres CFD (wow!). Z Kanbanem ma to niewiele wspólnego.

Najgorsze jest to, że ciągle ktoś jest angażowany do naprawiania, konfigurowania, korygowania właściwie podstaw, i ciągle próbuje się coś zrobić, ustawić, opierając się na micie "wszystko w Jirze da się zrobić". No i dupa, szanowni czytelnicy, właśnie że się nie da. Jeśli kiedykolwiek ten mit od kogokolwiek usłyszycie, wspomnijcie moje słowa. Przed zakupem i wdrożeniem sprawdźcie dokładnie, czy spełni wasze oczekiwania (będą mówić, że spełni - ale to handlowcy).

Używałem przez dłuższy czas mojego własnego softu, który oczywiście ma większe braki i którego nie mam kiedy skończyć na jakimś sensownym etapie, ale pracowało mi się o wiele lepiej. Może dlatego, że soft jest tworzony pod konkretny workflow i z rozwiązaniami customowymi, których niekiedy próżno szukać nawet w takich kobyłach jak Jira.

Krótko o mnie

Logo nowak.tech

Jestem programistą, architektem systemów IT oraz właścicielem marki nowak.tech. Specjalizuję się w aplikacjach webowych, szczególnie w Python oraz Django, PostgreSQL oraz systemach wyszukiwana ElasticSearch.

Zajmuję się wsparciem istniejących systemów oraz projektowaniem i produkcją. W branży działam od 2001 roku. Oferuję doświadczenie, profesjonalizm oraz indywidualne podejście do zleceń.

Zainteresowanych moimi usługami zapraszam do wysłania zapytania.

Javascript logo PostgreSQL logo Cassandra logo Redis logo ElasticSearch logo Ansible logo HTML5 logo CSS3 logo NGINX logo Docker logo

Komentarze

2016-02-15 18:24:04 Luk:

Ciekawy wpis, szczególnie w kontekście Kanbana. A co autor poleca jako sensowną alternatywę dla Jiry?

2016-02-18 11:23:00 Marcin:

Nic. Proszę dalej używać Jiry. Kiedy powstanie oprogramowanie spełniające moje oczekiwania, poinformuję o tym także na tym blogu.

2017-10-18 10:53:13 Piotr:

Lubie takie wypowiedzi, nie wnoszą nic nowego, są identyczne jak na blogu Onetu etc. w stylu "Świat jest zły" lub "Nie lubie kotów". Hejt - nic więcej.

2017-10-18 11:19:37 Marcin Nowak:

Zapraszam z budżetem na rozwój softu, który będzie spełniał kryteria niezbędne do wydajnej pracy. Po podpisaniu NDA służę dostępem do repozytorium z softem do zarządzania projektami, które odzwierciedla to Pańskie "nic więcej". Do zrobienia jest jeszcze dużo. Myślisz Pan, że czemu nie ma tu codziennych wpisów o pierdołach? Bo konstruktywność jest przelana na kod źródłowy, a to co Pan czytasz to eksponowanie słabych / kiepskich punktów w moim cholernie osobistym stylu. Proszę mi tu z Onetem "nie wyskakiwać". Wypunktowane w innych wpisach Django kończyło się dyskusjami django-developers i ticketami na ich Tracu, a część z tych sugestii została wcielona do projektu. Trochę pokory. Ad meritum - chcesz Pan zapytać coś o Jirze, to Panu powiem. Wkrótce miną 2 lata od korzystania z Jiry, czas w którym grube godziny i dni zostały poświęcone na konfigurację i tuning. I mimo że Jira to kombajn, to nie spełnia ona *moich* oczekiwań (rozumiesz Pan? - moich). Nadal ma słabe punkty, nadal ma braki oraz denerwujący UI/UX. Ale coś Panu powiem - nie ma budżetu i czasu na zrealizowanie narzędzia skrojonego na moją miarę, toteż Jira ma na chwilę obecną istotną zaletę - po prostu jest i wspiera zarządzanie w jakimś tam stopniu. Dlatego facet, który pytał o alternatywę, dostał taką a nie inną odpowiedź. Mam nadzieję, że ta odpowiedź Pana satysfakcjonuje.