Jira nie nadaje sie do pracy

Tak twierdziłem wiele lat temu i tak twierdzę teraz. Jira to system, który jest nieopłacalny w utrzymaniu (nie tylko w zakupie), bardzo skomplikowany i trudny w użyciu. Niby są pluginy, niby są opcje do skonfigurowania, ale i tak istotne rzeczy są albo niemożliwe (tickety wiszące po 10 lat), albo trzeba dłubać w bazie danych.

Niespójny interfejs, denne rozwiązania UI (edit in place i zapis onblur), powolność działania (Java, żre zasoby), nieczytelne maile z notyfikacjami i podatność na uszkodzenia sprawiają, że pracuje się z Jirą źle. Ma kiepską nakładkę Agile. Może do Scruma jeszcze jakoś się nadaje, ale dla Kanbana to jest tylko słabiutka tablica. No dobra - jest jeszcze wykres CFD (wow!). Z Kanbanem ma to niewiele wspólnego.

Najgorsze jest to, że ciągle ktoś jest angażowany do naprawiania, konfigurowania, korygowania właściwie podstaw, i ciągle próbuje się coś zrobić, ustawić, opierając się na micie "wszystko w Jirze da się zrobić". No i dupa, szanowni czytelnicy, właśnie że się nie da. Jeśli kiedykolwiek ten mit od kogokolwiek usłyszycie, wspomnijcie moje słowa. Przed zakupem i wdrożeniem sprawdźcie dokładnie, czy spełni wasze oczekiwania (będą mówić, że spełni - ale to handlowcy).

Używałem przez dłuższy czas mojego własnego softu, który oczywiście ma większe braki i którego nie mam kiedy skończyć na jakimś sensownym etapie, ale pracowało mi się o wiele lepiej. Może dlatego, że soft jest tworzony pod konkretny workflow i z rozwiązaniami customowymi, których niekiedy próżno szukać nawet w takich kobyłach jak Jira.

Krótko o mnie

Jestem programistą i architektem systemów IT. Specjalizuję się w aplikacjach intra- oraz internetowyh. Zajmuję się wsparciem istniejących systemów oraz projektowaniem i produkcją.

Zainteresowanych moimi usługami zapraszam do wysłania zapytania.

Javascript logo PostgreSQL logo Cassandra logo Redis logo ElasticSearch logo Ansible logo HTML5 logo CSS3 logo NGINX logo Docker logo

Komentarze

2016-02-15 18:24:04 Luk:

Ciekawy wpis, szczególnie w kontekście Kanbana. A co autor poleca jako sensowną alternatywę dla Jiry?

2016-02-18 11:23:00 Marcin:

Nic. Proszę dalej używać Jiry. Kiedy powstanie oprogramowanie spełniające moje oczekiwania, poinformuję o tym także na tym blogu.

2017-10-18 10:53:13 Piotr:

Lubie takie wypowiedzi, nie wnoszą nic nowego, są identyczne jak na blogu Onetu etc. w stylu "Świat jest zły" lub "Nie lubie kotów". Hejt - nic więcej.

2017-10-18 11:19:37 Marcin Nowak:

Zapraszam z budżetem na rozwój softu, który będzie spełniał kryteria niezbędne do wydajnej pracy. Po podpisaniu NDA służę dostępem do repozytorium z softem do zarządzania projektami, które odzwierciedla to Pańskie "nic więcej". Do zrobienia jest jeszcze dużo. Myślisz Pan, że czemu nie ma tu codziennych wpisów o pierdołach? Bo konstruktywność jest przelana na kod źródłowy, a to co Pan czytasz to eksponowanie słabych / kiepskich punktów w moim cholernie osobistym stylu. Proszę mi tu z Onetem "nie wyskakiwać". Wypunktowane w innych wpisach Django kończyło się dyskusjami django-developers i ticketami na ich Tracu, a część z tych sugestii została wcielona do projektu. Trochę pokory. Ad meritum - chcesz Pan zapytać coś o Jirze, to Panu powiem. Wkrótce miną 2 lata od korzystania z Jiry, czas w którym grube godziny i dni zostały poświęcone na konfigurację i tuning. I mimo że Jira to kombajn, to nie spełnia ona *moich* oczekiwań (rozumiesz Pan? - moich). Nadal ma słabe punkty, nadal ma braki oraz denerwujący UI/UX. Ale coś Panu powiem - nie ma budżetu i czasu na zrealizowanie narzędzia skrojonego na moją miarę, toteż Jira ma na chwilę obecną istotną zaletę - po prostu jest i wspiera zarządzanie w jakimś tam stopniu. Dlatego facet, który pytał o alternatywę, dostał taką a nie inną odpowiedź. Mam nadzieję, że ta odpowiedź Pana satysfakcjonuje.